2016 අලුත්ම Nissan Leaf මෝටර් රථය

2015-Nissan-Leaf-A

අප මිට පෙර Toyota Prius මෝටර් රථය හා Suzuki Wagon R මෝටර් රථ ගැන කතාකරා මතක ඇති. අද අප කතා කිරීමට සුදානම් වන්නේ Nissan Leaf මෝටර් රථය ගැනයි. Nissan Leaf මෝටර් රථය දැන් ලංකාව ප්‍රධාන වශයෙන්ම කොළඹ ආශ්‍රිතව ඉතාමත් ජනප්‍රිය මෝටර් රථයක්. එය පුර්ණ විදුලි මෝටර් රථයක් බව අපි සැවෝම දන්නා කරුණක්. සම්පුර්ණයෙන්ම ආරෝපණය කරන ලද බැටරියක් මගින් ධාවනය වන එය Nissan සමාගම මගින් හදුන්වා දුන්නේ වසර 2011දි. කෙසේ වෙතත් එහි නවතම 2016 model එක ගැන Nissan සමාගම මාද්‍යනිවේදනයක් නිකුත් කරනු ලැබුවා.

2015-nissan-leaf-side-view

2016 Leaf එකේ ප්‍රධානම විශේෂත්වය වන්නේ මිට පෙර පැවති මාදිලිවල තිබු 24 kWh බැටරිය වෙනුවට 30 kWh බැටරියක් යොදා තිබීමයි. ඒ අනුව 2011/12 හා 2013 Nissan Leaf මාදිලිවල පැවති එක් අරෝපනයකින් ගමන් කල හැකි උපරිම දුව වූ  117 km හා 121 km දුර ප්‍රමාණය කිලෝමීටර 172ක් දක්වා ඉහල යාමයි. මෙය Nissan Leaf SV  හා SL model වලට standard option එකක් ලෙස මෙම බැටරිය සවිකර තිබෙනවා. මිට අමතරව SV  හා SL model වලට ජංගම දුරකථනය මගින් මෝටර් රථය පාලනය කිරීමට apps කිහිපයක් මෙන්ම voice recognition පහසුකමින්ද යුක්ත වනවා. මෙය ධාවනයට අවශ්‍ය බලය  80-kw AC synchronous motor එක මගින් ලබා දෙන අතර එය  අශ්වබල 107ක් නිපදවනවා.

පුර්ණ විදුලි මෝටර් රථයක් බාවිතයට දැනටත් අප බොහෝදෙනෙකුට ඇත්තේ අකමැත්තක්. නමුත් කාර්යක්ෂමතාවය අතින් ඉහලින්ම සිටින මෙම මෝටර් රථය නගර ආශ්‍රිතව ධාවනයට ඉතාමත් සුදුසුයි. එය පැහැදිලි කරනවානම්, මෙම මෝටර් රථය ධාවනය වන්නේ එහි ඇති බැටරියෙන් නිසා අධික වාහන තද බදයකදී නැවත සිටීමට සිදු වුවත් වෙනත් මෝටර් රථ වල මෙන් ඉන්ධන නාස්තියක් සිදුවන්නේ නැ. වැයවන්නේ වායුසමීකරණය සඳහා යවන විදුලිය පමණයි.  තවද ඔබ සාමාන්යෙන් පෙර සුදානම් ඇතුව ගමන් බිමන් යන අයෙකුනම් කිලෝමීටර 172ක් යනු ඉතාමත් හොද  range එකක්ද වනවා.

300204

මෝටර් රථය පිළිබඳව කතාකරනවමන් ඉතාමත් පහසුවෙන් 4දෙනෙක් හෝ 5දෙනෙකු සඳහා ගමන් කිරීමේ හැකියාව පවතින අතර ඉතා විශාල ප්‍රමාණයේ ඩිකී (boot) එකකින්ද යුක්තවේ. තව දෙයක් නම් මෙහි ගමන් කිරීම ඉතාමත් වෙනස් ආකාරයේ අත්දැකීමක්. ඒ වෙන කිසි දෙයක් නිසා නොව අපට මෝටර් රථයක පුරුදු එන්ජිමක ශබ්දය නැසෙන නිසා. ඇත්තටම එක හරිම වෙනස් අත්දැකීමක්.  ඔබට ඇසෙන එක ශබ්දය වන්නේ ටයර් පාරේ ගැටෙන හඬ හා සුළඟ කපාගෙන යන හැඩ පමණි. මෙහි හැඩයට බොහෝදෙනා අකමැති බව සත්‍යයක්, නමුත් මෙය ඉතාමත් හොදින් aerodynamically සිදුකල නිර්මාණයක් බව කිව යුතුයි. උදාහරණයක් ලෙස ගතහොත් මෙහි light එක උඩ එසවුණු දිග  plastic පටියක්  දැකීමට පුළුවන්. එය ඔව්න් යොදා ඇත්තේ side mirrors වලින් සුළඟ කැපියන හඬ අඩුකිරීමට සුලන්ධාරාව වෙන අතකට යොමුකිරීමටයි.

නිවසට solar panel කිහිපයක්ද සවිකරගැනීමට හැකියාව ඔබට තිබේනම් විදුලිබිල පාලනය කර ගැනීම එතරම් අපහසු කරුණක් නොවනු ඇත. එහිදී ඔබට සම්පුර්ණයෙන්ම ඉන්ධන වලින් තොරව ධාවනය කිරීමට මෝටර් රථයක් ලැබේ.  ලංකාවේ Nissan Leaf මෝටර් රථයක මිල රුපියල් මිලියන 3.0 සිට ඉහලට පවතියි.

Nissan leaf new price in Srilanka

Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *