අරුම පුදුම ග්‍රහලෝක

640px-Artist’s_impression_of_the_deep_blue_planet_HD_189733b

මේ ලෝකයේ ජිවත් වීම බොහෝ දෙනෙක් සිතන්නේ බොහෝ අභියෝගාත්මක කාරණයක් ලෙසයි. මිනිසුන් ලෙස අප විසින් අප වටා ගොඩනගා ගන්නා ලද අභියෝගයන් ඇරුණුකොට ස්වභාවධර්මය විසින් මිනිසුන් වන අප වෙත එල්ල කරන බාධක අභියෝග එපමණයි. සුළිසුලං, සුනාමි, භූමිකම්පා මේ ආකාරයේ නොයෙක් අභියෝග අප වෙත එල්ල වෙනවා. ඇතැම් විට කෙනෙක් අපේ පෘථිවියට වඩා සුව පහසුවෙන් ජීවිතය ගත කල හැකි වෙනත් ග්‍රහලොවක් ගැන සිහින මවනවා වෙන්නටද පුළුවන්. නමුත් යථාර්තය මිට වඩා තරමක් වෙනස්. අද අප ඔබට ගෙන එන්නේ වෙනත් සුර්යයන් වටා භ්‍රමණය වන අරුම පුදුම ග්‍රහලෝක කිහිපයක් පිළිබඳවයි. මේවයේ වාතාවරණය දුටු පසු ඔබ පෘථිවිය පිළිබඳව සිතන ආකාරය මදක් වෙනස් වීමටත් පුළුවන්

HD189773 Ab

640px-Artist’s_impression_of_the_deep_blue_planet_HD_189733b

මෙමෙ ග්‍රහලොව තැඹිලි වාමන තරුවක් වටා භ්‍රමණය වන්නක්. එය අපේ සෞරග්‍රහ මණ්ඩලය මණ්ඩලයේ සිට ආලෝක වර්ෂ 63ක් ඇතින් පිහිටියක්. මෙම ග්‍රහලොවේ විශේෂත්වය වන්නේ එහි ඇති දීප්තිමත් නිල් පැහැයයි. නිල් පැහැයෙන් දිදුලන ග්‍රහ ලොවක් යනු බොහෝ සුන්දර ග්‍රහ ලොවක් ලෙස ඔබ සිතන්නට පලුවන් නමුත් මේ ග්‍රහලොවට නිල් පැහැය ලැබෙන්නේ එහි වායුගෝලයේ අඩංගු වන magnesium silicate microcrystals වලින් මෙම කුඩා magnesium silicate අංශු එයට ලැබෙන අලෝකය සැලකිය යුතු ලෙස විසරණය කරනු ලබනවා. මේ ග්‍රහලොවට නිල් පැහැය ලැබෙන්නේ මේ නිසාවෙන් magnesium silicate යනු අප සාමාන්‍යයෙන් භාවිත කරන පවුඩර් (talk) වල අඩංගු වන සංයෝගයමයි නමුත් ගැටලුව වන්නේ මේ සියුම් silicate අංශු ග්‍රහලෝකයේ වායුගෝලය හරහා ගමන් කරන්නේ පැයට කිලෝමීටර් 9,700 ක පමණ වේගයෙන්.  මිට අමතරව මෙම ග්‍රහ ලෝකයේ උෂ්ණත්වය සෙල්සියස් අංශක 800 ක පමණ වෙනවා. මෙතරම් ඉහල උෂ්ණත්වයකදී ඉතා ඉහල වේගයෙන් ගමන් ගන්නා වැලි දහරාවකට අසුවුවහොත් ඔබ ඇඹරුම් යන්ත්‍රයකට හසුවූවා වැනි හැඟීමක් දැනෙනු ඇති

Beta Pictoris b

This artist's concept illustrates the preferred model for explaining ALMA observations of Beta Pictoris. The new observations from ALMA now show that the disc around the star is permeated by carbon monoxide gas. The presence of carbon monoxide could indicate that the Beta Pictoris planetary system may eventually become a good habitat for life. At the outer fringes of the system, the gravitational influence of a hypothetical giant planet (bottom left) captures comets into a dense, massive swarm (right) where frequent collisions occur.

මෙම ග්‍රහලොව තවමත් සම්පුර්ණයෙන් ගවේෂණය අවසන් කොට නැහැ. Beta Pictoris නමැති තාරකාව වටා ගමන් ගන්නා මෙම ග්‍රහලොව ගවේෂණය අවසන්ව නොමැති උවත් එහි පැවතිය හැකි මිනිසුන්ට අහිත කර තත්ව පිළිබඳව නම් බොහෝ දුරට සොයාගෙන අවසන්.

මෙම ග්‍රහලොව බ්‍රහස්පති ග්‍රහයා මෙන් 11 ගුණයක් විශාලයි. මෙහි ඇති විශාලත්වය නිසා උල්කාපාත නිතරම මෙම ග්‍රහලොව කරා ඇදෙනවා. ඒවායේ ගට්ටනය නිසා ඇතිවන carbon monoxide වායුව ටොන් බිලියන 200 000000 ක් පමණ මෙම  ග්‍රහලොව වටා පවතින වායුගෝලයේ පවතිනවා. carbon monoxide යනු මිනිසාට බෙහෙවින් අහිතකර වායුවක්. නමුත් තරුවකින් නිකුත් වන පාරජම්බුල කිරණ වලට මම carbon monoxide ප්‍රමාණය බිඳ දැමීමට ගතවන්නේ වසර 100ක් වැනි කෙටි කාලයක්. නමුත් මෙම ග්‍රහලොව වටා පවතින නියත carbon monoxide පරිමාව නිසා සැම මිනිත්තු කිහිපයකටම වරක් විශාල උල්කාපාතයක් මෙම ග්‍රහලොව සමග ගැටීම සිදුවන බවට නිගමනය කර තිබෙනවා.

WASP-12b

WASP-12b_(NASA)

මෙම ග්‍රහලොව බ්‍රහස්පති මෙන් 1.4 ගුණයක් විශාලයි. නමුත් අවාසනාවකට මෙම ග්‍රහලොව එය භ්‍රමණය වන තාරකාවට ඉතා අසන්නයෙනුයි පවතින්නේ. මේ ග්‍රහලෝවත් එහි තාරකවත් අතර දුර කිලෝමීටර් මිලියන 3ක් පමණ වෙනවා. ග්‍රහලෝක පිළිබඳව සලකා බලන විට මෙය ඉතා කුඩා දුරක්.

තම තාරකාවට මේ තරම් ලඟින් පිහිටීම නිසා මෙමෙ ග්‍රහ ලොවේ වායුගෝලය කෙමෙන් කෙමෙන් එහි තාරකාව වෙත ආදී යනවා දකින්නට පුළුවන් එමෙන්ම එහි උෂ්නත්වය සෙල්සියුස් අංශක 2,250 පමණ වෙනවා.

PSR J1719-1438 b

Artist's_concept_of_PSR_B1257+12_system

මෙම ග්‍රහලොව දියමන්ති ග්‍රහලොව ලෙසත් හඳුන්වන්න පුළුවන් එයට හේතුව වන්නේ එහි පවතින අධික ඝනත්වය නිසයි. එහි ස්කන්ධය පෘථිවියේ ස්කන්දය මෙන් 330 ගුණයක් වෙනවා නමත් එහි විශාලත්වය වන්නේ පෘථිවියේ විශාලත්වයෙන් 64% ක් පමණයි. මෙහි ඇති අධික ඝනත්වය නිසා මෙය ජිවින්ට හිතකර ස්ථානයක් ලෙස සිතිය නොහැකියි

මිට අමතරව මෙම ග්‍රහලොව ගමන් කරන්නේ millisecond pulsar එකක් වටායි. මෙම pulsar එක සැම මිලිතත්පර 5.8කට වතාවක් තමා වටා භ්‍රමණය වෙනවා මේ සෑම භ්රමනයකදිම එය මේ ග්‍රහලොව වෙත ඉතා ප්‍රභල චුම්බක ක්ෂේත්‍රයක් මුදා හරිනවා. මේ චුම්බක ක්ෂේත්‍රය සමග විශාල x කිරණ සහ ගමා කිරණ ප්‍රමාණයක් මේ ග්‍රහලොව වෙත ලඟා වෙනවා. මේ කිරණයන් විසින් මේ ග්‍රහලොව තුල පවතින ඕනෑම ආකාරයේ ජීවයක් සැනකින් විනාශකර දමනු ඇති.

 

Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *