මුහුදු රළෙන් විදුලිය නිපදවන හැටි.

7_12-c-simulated-wave-farm

මුලින්ම ඔබ සැමට සිතුම් පැතුම් ඉටුවන සුභ අලුත් අව්රුදක් වේවා කියල ප්‍රර්ථනා  කරනවා. අදත් වෙනදා වගේම ලොව නවතම විද්‍යාත්මක හා තාක්ෂණික තොරතුරු ගෙන එන්නට සුදානම්.ඔබට මතක ඇති,  පසුගිය අව්රුදු කිහිපයම පුනර්ජනනීය බලශක්තින් පිළිබඳව ඉතාමත් උනන්දුවක් තිබු කාලයක්. ඒ යම්කිසි දිනක අපට ඇති පොසිල ඉන්ධන අවසන්වුවිට සිදු කරන්නේ කුමක්ද යන ප්‍රශ්නය හා පොසිල ඉන්ධන මගින් සිදුවන අතිවිශාල පරිසර දුෂණය ලොව රටවලට දැනෙන්නට පටන්ගැනීමත් සමගයි. සුළඟ, සුර්යාලෝකය භූතාපය වැනි දේවල් වලට අමතරව මුදුහු රළ යොදාගනිමින් බලශක්තිය නිපදවීම පිළිබඳව කතිකාවක් බොහෝකල් සිට පැවතුනා. අද අප ඔබට ගෙන එන්නේ මුහුදු රළ මගින් බලශක්තිය නිපදවීමට සිදුකරනලද නිර්මාණයක් පිළිබඳවයි.

pelamis-wave-energy-coverter

Pelamis Wave Energy Converter යනුවෙන් මෙය හදුන්වදී තිබෙනවා. එය ස්කොට්ලන්ත සමාගමක් විසින් නිපදවන  ලද්දක්. ඔව්න් මෙම විදුලි උත්පාදන යන්තය දැනට නිර්මාණය කොට අවසන්කර ඇති අතර පෘතුගාලයේ  Povoa de Varzim නගරය ආසන්නයේ තම ප්‍රථම වාණිජ මුහුදු රළ විදුලි බලාගාරයද නිපදවා තිබෙනවා. මෙය වසර 6යක කාලයක් තිස්සේ සිදුකරන ලද පර්යේෂණවල ප්‍රතිඵලයක්.  මෙය බාහිර ස්වරුපයෙන් සර්පයෙකුට සමානකමක් දක්වනවා. දිගින් මීටර 142ක් හා විෂ්කම්භය මීටර 3.5ක්.

Ocean Electricity

මෙය එකිනෙක සම්බන්ධ වන පාවෙන ලෝහ සිලින්ඩර 4ක් හෝ 5කින් යුක්ත වනවා. එම විශාල සිලින්ඩර මුහුදු රළ උස්පහත් වන ආකාරය අනුව රළ මත පිහිටනවා. මුහුදු රළ ගොඩබිම දෙසට ගමන්කිරීමේදී එම අසව් මගින් සවිකර ඇති සිලින්ඩර ද රළ අනුව පිහිටනවා. එහිදී ඇතිවන චලනය මගින් ජනයවන ශක්තිය  hydraulic ram එකක  ලබාගෙන  hydraulic මෝටර් එකක් කැරකවිමෙන් විදුලිය උත්පාදනය කරනු ලබනවා. එම නිපදවන විදුලිය ඉන්පසුව රැහැන් මගින් ගොඩබිම වෙත ගෙනයනු ලබනවා. තවද මෙම Pelamis Wave Energy Converterඑක ඕනෑම දේශගුණික තත්වයකට මුහුණ දියහැකි ලෙස සදා තිබෙනවා.

Bookmark the permalink.

One Comment

  1. Pingback: මුහුදු රළෙන් විදුලිය නිපදවන හැටි. | සතුටු වැස්ස බ්ලොග් කියවනය

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *