Sri Lankan IT industry එක පිළිබඳව ඔබ නොදත් කරුණු

sl-it

Sri Lankan IT industry එක මේ දිනවල ලොකු කතාබහකට ලක්වෙමින් පවතින මාතෘකාවක්. ලංකාවේ IT industry එක සහ ඔවුන්ගේ හැකියාවන් පිළිබඳව මේ ක්ෂේශ්ත්‍රයේ නැති බොහෝ දෙනෙකුට එතරම් අදහසක් නැතිබව මේ දිනවල සිදුවෙන කතාබහෙන් බොහොම පැහැදිලිවෙන කරුණක්. ඒ නිසාම Sri Lankan IT industry එක පිළිබඳව ඔබ නොදත් කරුණු කිහිපයක් ඔබ වෙත ගෙන ඒමට අප තීරණය කළා.

1.ebay

ebay එක ගැන දැන් නොදන්නා කෙනෙක් නැති තරම්. ඔබට අවශ්‍ය ඕනෑම භාණ්ඩයක් මිලදී ගැනිමට බොහෝ දෙනා ප්‍රිය කරන අන්තර්ජාල වෙළඳ පොලක් තමයි ebay එක කියන්නේ. මේ ebay එක තුල මිලියන 149 ක ගැනුම් කරුවන් පිරිසක් සම්බන්ධ වී සිටිනවා. මේ හරහා හුවමාරු වන භාණ්ඩ වල වත්කම ඇමරිකානු ඩොලර්  බිලියන 200 කටත් වඩා වැඩියි. මේ මේ තරම් මුදලක් හුවමාරු වන ebay එකේ මුදල් හුවමාරුව සිදුවන්නේ ශ්‍රී ලංකාවේ ඉංජිනේරුවන් ගේ අතින් නිමවුණු මෘදුකාග භාවිතයෙනුයි

 1. London stock exchange

London stock exchange එක යනු ලෝකයේ ඇති කොටස් වෙළඳපොල අතුරින් ප්‍රමුක ස්ථානයක ඇති කොටස් වෙළඳපලක්. මෙහි තත්පරයකට ගනුදෙනු 20,000 ක් පමණ සිදුවෙනවා. ගනුදෙනු අතර කාල ප්‍රමාදය පවතින්නේ නැනෝ තත්පර කිහිපයක් පමණයි. මේ සා විශාල ගනුදෙනු ප්‍රමාණයක් මෙහෙයවන පද්දතිය නිමවී තිබෙන්නේ අපගේ ශ්‍රී ලාංකික ඉංජිනේරුවන් ගේ දැනුමෙන් බව ඔබ දැනසිටියාද?

 1. Emirates Air Line

Emirates Air Line යනු ලෝකයේ ප්‍රමුකම පෙලේ ගුවන් යානා සමාගමක් මිලියන 44 කට වඩා වැඩි මගින් ප්‍රමාණයක් මේ ගුවන් යානා සමාගම හරා තමාගේ ගුවන් ගමන් සිදුකරනවා. ගුවන්යානා 180 කට වඩා වැඩි ප්‍රමාණයක් මේ සඳහා සේවයේ නියුතු වෙනවා. මෙම සියලු කටයුතු මෙහෙයවීමට අඩාල ERP system එක නිපදවන්නේ අපගේ ශ්‍රී ලාංකික ඉංජිනේරුවන්

 1. Three gorges dam

three gorges dam යනු ලෝකයේ ඇති විශාලම ජාල විදුලි බලාගාරයයි. එහි ධාරිතාව 22.5 GW වෙනවා (1 GW = 1000 MW) මෙම විදුලි බලාගාරයේ සියලු කටයුතු මෙහෙයවන ERP system එක නිපදවන්නේත් අපේ ශ්‍රී ලාංකික ඉංජිනේරුවන්

මේ අපගේ ඉංජිනේරුවන් ගේ දක්ෂතා වලින් කිහිපයක් පමණයි. පහතින් ඇති video එක සම්පුර්ණයෙන්ම නරම්බුවහොත් ඔබට මේ වගේම අපගේ ශ්‍රී ලාංකික ඉංජිනේරුවන් ගේ දස්කම් රාශියක් බලාගැනීමට පුළුවන්

මිට අමතරව ලෝකයේ විවිධ අවස්ථාවන් වල තරඟ වලින් ප්‍රථම ස්ථානයට පැමිණීමට අපගේ ඉංජිනේරුවන් සමත්වී තිබෙනවා. google summer of code යනු එවන් එක් තරඟයක් මේ තරඟයෙන් වසර 9ක් නොකඩවා ප්‍රථම ස්ථානයට පත්වීමට මොරටුව සරසවිය සමත්වී තිබෙනවා. ඒ වගේම සුප්‍රසිද්ධ NVIDIA ආයතනයේ research center එකක් පේරාදෙණිය විශ්වවිද්‍යාලයේ පිහිටුවා තිබෙනවා.  මේ සියලෙන්ම පෙනී යන්නේ අපගේ IT industry එකට ලෝකයේ ඉහල පිළිගැනීමක් තිබෙන බවයි.

දැනට ශ්‍රී ලංකාවේ IT workforce එක 90, 000 කට වඩා වැඩයි එය වසර 2022 වන විට 200,000 ක් මට්ටමට වැඩිවනු ඇති බවට ගණන් බලා තිබෙනවා. එමෙන්ම දැනට පවතින 40% පමණ වූ IT සාක්ෂරතාව ඒ වනවිට 90% පමණ ඉහල අගයකට පත්වනු ඇති බවටද ගණන් බලා තිබෙනවා.

ශ්‍රී ලංකාවේ IT industry එක එක්තරා ආකාරයකින් බලන කල ශ්‍රී ලංකවේ අනාගත සංවර්ධනය තීරණය කරන තීරණාත්මක සාධකයක්. අපේ IT industry එක මීටත් වඩා වැඩි යමක් ඔබ දන්නේ නම් ඒ සියලුම දේ අන් අයගේ දැනගනිමද පිණිස comment එකක් ලෙස සටහන් කරන්න

 

ඉහත video එක සහ එහි අඩංගු කරුණු පිළිබඳව කිසියම් සැකයක් ඔබට ඇතිවූවා නම් පහතින් දැක්වෙන්නේ ඒ පිළිබඳව අපගේ පැහැදලි කිරීමයි.

මෙම video ව නිකුත් කොට තිබෙන්නේ Sri Lanka IT BPO  නමැති ව්‍යාපෘතිය මගිනි එහි අරමුණ ශ්‍රී ලංකාවේ IT industry එක පිළිබඳව ලෝකයේ අනෙකුත් ආයතන වලට දැනුවත් භාවයක් ඇති කිරීමටයි. ඔවුන්ගේ වෙබ් අඩවියට  ගියහොත් ඔබට ebay සමගම ඇතුළු අනෙකුත් සමාගම් වලින් ලැබුන testimonials දැකගැනීමේ හැකියාව තිබෙනවා. එමෙන්ම IT ක්ෂේශ්ත්‍රය තුල රැකියාවේ නියුතු ඔබ දන්නා ඔබගේ හිතවතෙකු සිටි නම් ඔබට ඔවුන්ගෙන් පවා මේ පිළිබඳව තොරතුරු දැනගැනීමට පුළුවන් වනු ඇති.

Google summer of codes හි ප්‍රථම ස්ථානය මොරටුව විශ්වවිද්‍යාලයට හිමිවීම කෙනෙකුට ගැටළුවක් වීමට පුළුවන්. නමුත් එය සත්‍ය බටවට මෙමෙ දත්ත මගින් පැහැදිලි ව පෙනෙනවා. මෙහි ප්‍රථම ස්ථානයේ සිටින්නේ මොරටුව විශ්වවිද්‍යාලයයි.

මෙහි දැක්වෙන්නේ NVIDIA ආයතනයේ research centers වල එකතුවක් එහි GPU Research Centers යන කොටසේ ඔබට පේරාදෙණිය විශ්වවිද්‍යාලයේ ඔවුන් විසින් research center එකක් පවත්වාගෙන යන බවට පැහැදිලිවම දක්වා තිබෙනවා.

මේ සියලු සාදක දෙස හොඳින් බැලුවහොත් ඔබට ශ්‍රී ලංකාවේ IT industry එකට ලෝකයේ ඉතා හොඳ තැනක් පවතින බවට පැහැදිලිව පෙනෙනු ඇති.

Bookmark the permalink.

7 Comments

 1. Pingback: Sri Lankan IT industry එක පිළිබඳව ඔබ නොදත් කරුණු | සතුටු වැස්ස බ්ලොග් කියවනය

 2. Qatar airways reservations system
  best of vegas reservations system
  world biggest hotel chain (IHG)- hotel maintenance system
  Qantas airways reservation system also sri lankan

 3. I don’t think so. I’ll never believe this. Editor you should add direct refers other than you tube videos. Any one can build that. Mora is world 1500th UV. MIT and world best engineers at the top. Not ours.

  • This is true. on eBay’s case Listen to [1] where a archtiect from eBay it self uses Sri Lankan software(WSO2 ESB) in eBay.

   [2] is form London stock exchange group site which discuss about how they use Sri Lankan software(MillenniumIT Trading platform)

   [1] – https://www.youtube.com/watch?v=O-9osZGXDok
   [2] – http://www.lseg.com/resources/perspectives-global-markets/capital-market-technology/millenniumit-delivering-speed-stability-and-success

  • It does not matter whether you believe it or not. These things actually happen, and it does not change depending on your beliefs. If you really need, go and get them verified by yourself. People have enough work to do rather than convincing to someone that they are really doing something.

  • I actually used to work in WSO2, and I know WSO2 ESB is used in Ebay. WSO2 has many other major clients too.
   ‘Millennium IT’ has implemented London Stock Exchange message transaction system (If I’m correct Upper layer Software and FPGA implementation). How I know this ?, I have many friends who work there, working on the same.
   UOM’s GSoC victories could be found in Google official webpages. I’m coming from the same university, and I know lot of students got pretty good winning money from Google because of GSoC.
   No one has to just believe anything. After all it is IT, and anything can be found in internet.

 4. @NOP, LOL, That video was made by SLASSCOM. The organization of IT companies in SL.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *