මහත් වෙන්න හේතු හයක් ??

Types-of-body-fat2

මහත, නැතිනම් ස්ථුලතාවය කියන්නේ අද අපරටෙත් වැඩි දෙනෙකුට තියන ගැටළුවක්, අප රටට වැඩිය ඇතැම් දීයුණු රටවල් වල කුඩා දරුවන් අතර පවා අධික ස්ථුලතාව පවතිනවා. අඩු වයසින් හදවත් රෝග ඇතිවීමේ අවධානම ඔව්න් අතර ඉහලයි. බොහෝ දෙනෙක් අද මේ පිළිබඳව සලකිලිමත්වන්නේ තම ශරීර සෞඛ්‍ය මනා තත්වයක පවත්වාගෙන යාමට අවශ්‍ය නිසයි. මොකද මහත් වෙනවා කියන්නේ අනිවාර්යෙන් හදවතේ ලෙඩ රෝග වලට මෙන්ම දියවැඩියාව, හන්දිපත් වල රෝග වලටත් මුල වන නිසා. අද අපි මේ ලිපිය ගෙන එන්නේ බ්‍රිතානයේ පුද්ගලයින් 4400ක් යොදාගනිමින් සිදුකර ඇති සමීක්ෂණයක ප්‍රතිපලද සමගින්. එහිදී ඔව්න් ස්ථුල වීමට බලපාන ප්‍රධාන කරුණු 6ක් සඳහන් කරනවා.

  1. Obesity of food  එනම් ආහාර මගින් ඇතිවන ස්ථුලතාවය. මෙය දැනට ලොව පවැඩිපුරම මහත්වීමට බලපාන හේතුවයි. මෙයට ප්‍රධාන හේතුව නම් අධික ආහාර පරිභෝජනය හා සීනි භාවිතයයි. එහිදී ගන්න ආහාර වල ඇති කැලරි ප්‍රමණය වැයවිමට ප්‍රමාණවත් ව්‍යායාමයක් නොමැති නිසා මේද තැන්පත්වීම සිදුවනවා.
  2. Obesity “nervous stomach” මේ තත්වයත් තරමක් සුලබයි. එනම් මානසික ආතතිය හා පීඩනය වැඩි පුද්ගලයින් මෙලෙස මහත්වනවා. ප්‍රධානවශයෙන්ම උදරය, මෙය ඇතිවන්නේ එලෙසා මානසික ආතතියෙන් හා පීඩනයෙන් සිටින විට අධිකලෙස පැණිරස කෑමට ඇතිවන ආශාව නිසයි. එනිසා හොද මානසික තත්වයක් පවත්වාගෙන යාමත් වැදගත්
  3. Gluten obesity මෙම තත්වය වඩාත් ප්‍රචලිත කාන්තවන් අතරයි. තරමක් වයසට යත්ම ඇතිවන හෝමෝන ක්‍රියාකාරිත්වයේ වෙනස්කම් මෙයට කෙලින්ම බලපානවා. මෙහිදී වැඩි වෙලාවක් එකතැනක වාඩිවීසිටීම දුම්බීම හා මධ්‍යසාර භාවිතය අවමකිරීම සිදුකල යුතුයි.
  4. Atherogenic metabolic obesity  මේ ආකාරයට අයත්වන්නේ විශාල බැලුමක් මෙන් පිම්බුණු උදරයන් සහිත පුද්ගලයින්. වැඩිපුර පිරිමි පාර්ශවය මෙයට අයත්වනවා. මෙයට ප්‍රධානතම හේතුව වන්නේ අධික මත්පැන් බාවිතය.
  5. Obesity due to venous circulation  මේ ආකාරයට ස්ථුල තාවය පවතින්නේ ජානමය බලපෑම නිසයි, එනම් පාරම්පරිකව සමහරුන්ට ඇතිවන ස්ථුලතාවයයි. මුල සිට නොතිබුනත් ගර්භනිභාවයෙන් පසු මේ තත්වය ඇතිවන්න පුළුවන් බව පැවසෙනවා. ඒ වගේම කකුල් ඉදිමීමත් ඇතිවන්නට පුළුවන්
  6. Obesity of inactivity මේ ආකාරයට මහත්වීම සිදුවන්නේ ශරීරයේ කොටසක් පමණයි. එනම් පෙර වැඩ ක්‍රියාකාරීව තිබු ශරීරයේ කොටසක් එසේ ක්‍රියාකාරී නොවීම නිසා එමා කොටසේ වැඩිපුර මේදය තැන්පත්වන්න පුළුවන්. උදාහරණයක් ලෙස ගත්තොත් බොහෝකල් දිවීම වැනි දෙයක නිරතවූ කෙනෙකු එක්වරම එය අත්හැර දැමුවිට ක්‍රියාකාරීව තිබු කකුලේ මස්පිඩුවල මේදය වැඩිපුර තැන්පත්වන්න පුළුවන්.

අපෙගේ web අඩවිය පිලිබඳව ඔබගේ අදහස් අපට එවන්න. අප හා සම්බන්ධ වන්න
Like Us: www.fb.com/techpedia.lk
Visit Us: www.techpedia.lk

Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *