බිව්වම ඇත්තටම එලවන්න පුලුවන්ද ?

dd

අලුත් අව්රුද්දෙ වැඩත් එක්ක දින කිහිපයකින් ලිපියක් දන්නා බැරි වෙච්ච එකට සමාව ඉලන්න ඕනේ මුලින්ම. අව්රුද්දත් ලඟලඟම එනනිසා කාලයට ගැලපෙන ලිපියක් ලියන්න හිතුවා. ඉස්සරම කලයේනම් දැන් වගේ අව්රුදුකාලයට මතට මුල්තැනක් තිබ්බේ නැ. හැබැයි ඉතින් දැන් කාලයක් එක්ක බොහොදෙවල් වෙනස් වේගෙන යන්නේ. ඒ වෙනස නිසා පොලීසියට වගේම අපේ රෝහල් වලටත් වැඩ වලින් ඉවරයක් නැ. ඒකනිසා මේ ලිපිය ඉදිරිපත් කරන්න සිතුවා. අද අපි කතා කරනේ alcohol නැතිනම් මද්‍යසාර භාවිතය මගින් ඕනෑම සුපිරි රියදුරේක් දුර්වල රියදුරෙක් බවට පත්වෙන්නේ කොහොමද කියල.

මද්‍යසාර ශරීරයට ඇතුළුව උනාට පස්සේ ඒ බලපෑම කෙලින්ම සිදුවන්නේ අපේ ස්නායු පද්ධතියට එතැනදී අපගේ පෙනීම, සංවේදනය, එකවර දේවල් කිහිපයක් කිරීමේ හැකියාවන් මධ්‍යසාර ගන්න ප්‍රමාණය එක්ක අඩුවෙලා යනවා. මේ ක්‍රියාවලිය පැහැදිලි කරන්න ගියොත් ලිපිය ටිකක් දීග වැඩේ වෙනවා. එනිසා බිව්වම ඕනෑම දක්ෂ රියදුරෙක්, දුර්වල රියදුරෙක් වෙන්නේ ඇයි කියන එක පහතින් පැහැදිලි කරන්නම්.

 • පැහැදිලි තීරණ ගැනීමේ හැකියාව.
  රියදුරෙක් සතුව තිබිය යුතු අනිවාර්යදෙයක් වන පැහැදිලි තීරණ ගැනීමේ හැකියාව පානය කරන alcohol ප්‍රමාණය අනුව  2% දක්වා පහත යන්න පුළුවන්. ඒ වෙලාවට drive කරන්න ඕන කියල හිතෙන එකති වැරදි තිරනයක්නේ .
 • අවධානය යොමුකිරීමේ හැකියාව
  සාමාන්යෙන් වාහනයක් පදවන විට එකවර ක්‍රියාවන් කිහිපයක් කිරීමට අපට සිදුවනවා. වාහනය ඒකාකාර වේගයකින් පවත්වාගනිමින් මාර්ගයේ ගමන් ගන්න අනෙකුත් වාහන ගැන අවධානය යොමුකරන අතර පදවන වාහනයේ පිහිටීමත් පිලිබන්ද්වත් අපට එකවිට සිතීමට සිදුවන්න පුළුවන්. නමුත් මද්‍යසාර භාවිතා කල කෙනෙකුය එහෙම කරන්න බැහැ. ඔහුට පුළුවන් වන්නේ එක් දෙයක් පිළිබඳවද අවධානය යොමුකිරීමට පමණයි.
 • අවස්තාවන් හඳුනා ගැනීමේ හැකියාව
  ඉදිරියෙන් යන මෝටර් රථය red light එකක් නිසා නැවැත්තුවත් ඒ අවස්ථාව හදුනා නොගෙන ඉදිරියට මෝටර් රථය ධාවනය කිරීමට සිතෙන්න පිළිවන්. මොකද මාර්ග සලකුණු හදුනාගැනීමට වගේම මාර්ග තත්වයන් හඳුනා ගන්න අපහසු වන නිසා.
 • Over confidence, නැතිනම් අධි තක්සේරුව.
  බීලා බීල කෙලින් ඉන්නවත් බැරි උනත් John Cena කියල හිතන් ගහගන්න යන ය වගේ තමයි මේ කට්ටිය. වාහනේ අතට ගත්තම ඉන්නේ නිකන් Lewis Hamiltonටත් driving ඉගැන්නුවා වගේ. තනියම යද්දී shape එකේ drive කරාවි. හැබැයි කට්ටියක් එක්ක යද්දී අධි තක්සේරුව නිසා වේගයෙන් එලවන්න, වෙට්ටු දාන්න හිතෙන්න පුළුවන්. එක තමයි ප්‍රශ්නේ.
 • ප්‍රතික්‍රියා කාලය නැතිනම් Reaction time එක අඩු වීම
  අපේ ශරීරයෙන් කරන ක්‍රියාවන් වර්ග දෙකකට වෙන්කරන්න පුළුවන් ඒ ඉච්ඡානුක හා අනිච්ඡානුග ක්‍රියා වශයෙන්. නමුත් මධ්‍යසාර පානයකර ඇති විට මේ ක්‍රියා වර්ග දෙකම සිදුකිරීමට ගතවන කාලය අනිවාර්යෙන්ම වැඩිවනවා.ඒ නිසා අනතුරකදී තිරිංග යෙදීමට ගතවන  කාලය, වාහනය හැරවීමට ගතවන කාලය සාමාන්‍ය වෙලාවට වැඩ වැඩි කාලයක්.

ලැබිල තිබෙන මනුෂ්‍ය ජීවිතය තමන් කැමති විදිහට විනෝදයෙන් ගතකිරීමට හැමෝටම අයිතියක් තියෙනබවා, නමුත් ඒ විනෝදය අනෙක් අයට හානියක් නොවිය යුතුමයි. ඒ නිසා වගකීමෙන් කටයුතු කිරීම ඔබසතු කාර්යක්. ගෙදර එන්නේ කොහොමද කියලා party එකකට යන්න කලින් සැලසුම් කරගෙන යන්න. බොන්න ගිහින් නාල ගෙදර යන්න එපා.

අපෙගේ web අඩවිය පිලිබඳව ඔබගේ අදහස් අපට එවන්න. අප හා සම්බන්ධ වන්න
Like Us: www.fb.com/techpedia.lk
Visit Us: www.techpedia.lk

Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *