චර්නෝබිල් අනතුර සිදුවී වසර 30යි.

chernobyl

ලොව සිදුවූ දරුණුතම න්‍යෂ්ඨික අනතුරක් වන රුසියාවේ චර්නොබිල් අනතුර සිදුවී පසුගිය අප්‍රේල් 26 වන දිනට වසර 30ක් ගතවනවා. 1986 අප්‍රේල් 26 වනදින රාත්‍රී 1.23 ට එම බලාගාරයේ හතර වන reactor එක අධික පීඩනය නිසා පුපුරා යන්නේ 31 දෙනෙකුට මරණයට පත්කරමින්. නමුත් ඉන් පසුව ඉන් පිටවූ විකිරණ නිසා පසු කාලීනව මරණයට පත්වූ ප්‍රමාණය දහස් ගණනක්. අනතුර සිදුවූ ස්ථානයේ සිටි  පුද්ගලයින් 237 ක් කෙලින්ම අධික විකිරණ නිසා හටගත් Acute radiation syndrome රෝගයට ගොදුරු වූ අතර ඒ සියලුම දෙනා මාස කිහිපයක් ඇතුලත මියගියා. මින් පිටවූ අධි විකිරණ හුමාල වළාව යුරෝපය තේක් පැතිරීගිය අතර එමගින් පිටවූ විකිරණ නිසා තයිරෝයිඩ් ග්‍රන්තියේ පිලිකා මෙන්ම ජාන වෙනස්වීම සහිතව උපත ලැබූ දරුවන් ප්‍රමාණය අති විශාලයි.

පිපිරීමත් සමගම ඒ බලාගාරය ආසන්නව ජීවත්වූ ලක්ෂ තුනක සිවිල් වැසියන් පිරිසක් ඉවත්කරනු ලබනවා. ඉන්පසුව ඒ ආසනන්යටවත් යාමට නොදී එම ප්‍රදේශය වසා දමන්න රුසියානු හමුදාව කටයුතු කරනු ලබනවා. ඉන්පසුව එහි අපද්‍රව්‍ය ඉවත් කිරීම හා විකිරණ පිටවීම වැලැක්වීමට රුබල් මිලියන 18ක පමණ මුදලක් වියදම් කරමින් කටියුතු කරත්, අදටත් විකිරණ පිටවීම මුළුමනින්ම නැවති නැති අතර ඔව්න්ගේ අලුත්ම සැලැස්ම වන මිනිස් ඉතිහාසයේ නිර්මාණය වන විශාලම අර්ධ ගෝලාකාර වහල ඔව්න් දැන් නිපදවමින් සිටිනවා එමගින් ඔව්න් විකිරණ පිටවීම වැලැක්වීම සඳහා 4 reactor එක පිහිටි කොටස මුළුමනින්ම වසා දැමීමට සුදානම්

novarka-31_3

මේ අර්ධ ගෝලාකාර වහල ටොන් 32,000ක් බරින් යුතු අතර 2017දි සදා නිමකිරීමට සුදානම්. එය බලාගාරය ආසන්නයේ ඉදිකිරිම අනතුරු සහගත නිසා අඩි 1000ක් පමණ ඇතින් මෙය ඉදිකරන අතර ඉන්පසුව එය රේල් පිලි වල ආධාරයෙන් නියම ලෙස ස්ථාන ගත කිරීමට ඔව්න් සුදානම් වනවා. එය මීටර 92.5ක් උසින් යුතු වන අතර දිග හා පළල මීටර 245ක් හා 270ක්. මෙය සවි කිරීමෙන් පසු නැවත නඩත්තු සඳහා මිනිසුන් යැවීම අනතුරු දායක නිසා ඔව්න් මෙය මුලුමින්ම satainless steel වලින් නිපදවනවා. ඒ එය තව වසර 100ක් පුරාවට පවතින ලෙස. ඉන් පසුව විකිරණ නිකුත්වීම ඉතා හොඳ මට්ටමේ අඩුවීමක් ඔව්න් බලාපොරොත්තු වනවා. ඒ කෙසේ වෙතත් තව වසර 180 ත් 320 ත් අතර කාලයක් ගතවන තුරු මේ ප්‍රදේශය වසා තැබෙනු ඇතියි.

අත්හැර දැමුණු චර්නොබිල් නගරයේ හා ඔව්න් නිපදවන ගෝලාකාර වහලේ  drone යනාමගින් හා මිනිසුන් මගින් ලබාගත් ඡයාරුප හා වීඩියෝ කිහිපයක් පහතින්.

cher-17

Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *