Noise cancelling headphones වැඩකරන්නේ කොහොමද ?

nc1

Noise cancelling කිව්ව ගමන් අපිට මතක් වෙන්නේ ටිකක් මිල අධික headphone එකක්, මොකද අපිට වැඩිපුරම Noise cancelling කියන වචනේ ඇහිලා තියෙන්නේ headphone ගැන කතා කරද්දීනේ. නමුත් Noise cancelling කියන්නේ headphone වලට විතරක් වෙන්වෙලා තියන තාක්ෂණයක් නෙවෙයි. එක නිසාම අපි අද කතා කරන්න හිතුවේ මේ Noise cancelling තාක්ෂනය ක්‍රියාත්මක වන ආකාරය හා එහි යෙදීම් පිළිබඳවයි.

Noise cancelling තාක්ෂනය ජනප්‍රිය උනේ headset එකත් එක්ක උනාට මේ තාක්ෂනය තරමක් පැරණි තාක්ෂණයක්. මුලින්ම මෙවැනි තාක්ෂණයකට පේටන්ට් බලපත්‍රය ලබාගැනීමට හැකියාව ලැබී තිබෙන්නේ 1934 තරම් ඈත කාලයේදීයි. ඉන්පසුව මෙය නුලින්ම ප්‍රයෝගිකව යොදාගෙන තිබෙන්නේ 1950 ගණවලදියි, ඒ ගුවන්යානා හා හෙලිකොප්ටර් යානාවන් වල නිවමුවන් හා පණිවුඩ හුවමාරුවේදී බාහිරින් ඇතිවන ශබ්ධය අවම කිරීමටයි. එතනින් ආරම්භ වූ මේ තාක්ෂනය දැන් දිගු ගමනක් ගෙවා ඇවිත් අපිට ඕනෑම ඝෝෂාකාරී පරිසරයකදීවුවත් පහසුවෙන් ගීතයක් රසවිඳින තැනට ඇවිත් ඉවරයි,  දැන් අපි බලමු කොහොමට මේ තාක්ෂනය ක්‍රියාත්මකවෙන්නේ කියල.

sc_b00f6ov6lm-05noisecancel_lg

මේ තාක්ෂණයේ ප්‍රධාන පැති දෙකක් තියනවා. ඒ Active noise cancelling හා passive noise cancelling ලෙසයි. මෙහි passive තාක්ෂණයේදී සිදුවන්නේ ශබ්ධ පරිවාරක අමුද්‍රව්‍ය යොදාගනිමින් බාහිර ශබ්ධය ඇතුළුවීම වැලැක්වීමයි. නමුත් active ක්‍රමයේදී සිදුවන්නේ බාහිරින් එන අනවශ්‍ය ශබ්ධ තරංගයන් බාහිර බලයක් යොදාගෙන ඉවත් කිරීමයි. අපි හැමෝම දන්නා දෙයක් තමයි ශබ්ධය ගමන් ගන්නේ එකිනෙකට ආසන්නව ඇති වායු අංශුන් කම්පනය වීම මගින් ඇතිවන පීඩන විචල්‍යතා මගින් කියන එක. එතැනදී අපේ කණට දැනෙන ඒ පීඩන වෙනස් වීම මගින් අපේ මොළය මගින් ශබ්ධය කියන දේ අපිට ඇසෙන්නට සලස්වනවා.  දැන් හිතන්න අපේ කණට එන මේ ශබ්ධ තරඟය ඒ විදිහටම inverse කරලා නැතිනම් උඩ යට මාරු කරලා ඒ ත්‍රිවතාවයෙන්ම එව්වා කියල. එතකොට මොකක් වේවිද??? එතකොට වෙන්නේ ධන එකයි ඍන එකයි එකතු උනාම බින්දුව වෙනවා වගේ ඒ ශබ්ධය cancel වෙලා යනඑක.

How-noise-canceling-headphones-work

ඉතින් මේ Noise cancelling head set එකේදී වෙන්නේ අපි අහන සින්දුවත් එක්ක realtime අපේ බාහිර ශබ්දයන් වල negative එක ඇහෙන්න සලස්වන එක, එතැනදී අපිට බාහිර ශබ්වදවල බලපෑමක් නැතිවම සින්දුව අහන්න පුළුවන්. මේ realtime negative එක හදන්න වෙනම analog පරිපථයක් යොදාගන්නවා, ඒ වගේම එකට වෙනම බැටරියක් යොදාගන්නවා. ඒ වගේම දැන් මේ තාක්ෂනය කාර්යබහුල මාර්ග ආසන්නයේ ඇති නිවාස වල, අපේ ඇමතිලා පාවිච්චි කරන වාහන වලත් ඇතුලතට පිටතින් එන ශබ්ධය අවම කරන්න යොදාගන්නවා. ඊට අමතරව කුඩා දරුවන් නින්දට ගිය විට ඔව්න්ට බාහිරින් එන හඩවල් වලින් ඇතිවන බාධාව අවම කිරීමටත් මේ තාක්ෂනය යොදාගැනෙනවා.

තාක්ෂනය ගැන ලියවෙන අපේ වෙබ් අඩවියහා එක් වූ ඔබට බෙහෙවිම ස්තිතියි,
Like Us : www.facebook.com/techpedia.lk
Visit Us: www.techpedia.lk

Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *