බැටරි නැතිව WiFi වලින් වැඩකරන උපකරණ ළඟදීම

power-over-wifi-2

ටෙස්ලා කිව්වම සමහරුන්ට ටෙස්ලා මෝටර් රථයත් තවත් සමහරුන්ට ටෙස්ලා නම්වූ අද්විතීය විද්යාඥයා මතක් වෙන්නත් පුළුවන්. මෝටර් රථ ගැන නම් අපි ටිකක් වැඩිපුරත් කතාකරනවනේ. අද කතා කරන්න යන්නේ ටෙස්ලා නම්වූ විද්යාඥයාගේ සිහිනයක් සබැවන ලකුණක් පිළිබඳවයි. නිකොල් ටෙස්ලා නම්වූ ඔහුට තිබු එක සිහිනයක් තමයි රැහැන් රහිතව සන්නිවේදනය හා බලශක්තිය සම්ප්‍රේෂණය. සනිවේදනය කියන කරණය දැන් සැබෑවෙලා බොහෝකල් උනත් රැහැන් රහිත බලශක්ති සම්ප්‍රේෂණය ගැන එතරම් කතාවක් තිබුනේ නෑ. නමුත් දැන් University of Washingtonහි පර්යේෂකයින් පිරිසක් wifi තාක්ෂනය හරහා බලගැන්විය හැකි ambient Wi-Fi backscatter නම් තාක්ෂණයක් හදුන්වා දෙනවා.

තරමක් ප්‍රථමික අවදියේ පවතින මේ තාක්ෂනය ඔස්සේ ඔව්න් සමත් වෙලා තිබෙනවා විවිධ වූ ඉලෙක්ට්‍රොනික උපකරණ අතර සන්නිවේදනය බැටරි රහිතව wifi සිග්නල් යොදාගනිමින් සිදු කරන්නට. එහිදී එම සනිවෙදන කටයුතු සඳහා භාවිතා කර ඇත්තේ wifi හරහා පැමිණෙන ඉතාමත් කුඩා ශක්තියයි. ඒ වගේම මේ සඳහා wifi වලට අමතරව අප අවට ඇති ඕනෑම ගුවන් විදුලි තරඟයක් මගින් තම බලශක්තිය සපයාගැනීමේ හැකියාව පවතිනවා, එහිදී රුපවාහිනී හා ගුවන්විදුලි තරංග මෙන්ම gsm තරංගත් යොදාගත හැකි බව ඔව්න් පවසනවා.

backscatter

මේ තාක්ෂණය ඉතාමත් හොඳ අනාගතයක් ඇති තාක්ෂණයක් ලෙස හදුන්වන්න පුළුවන්. දැනට මොන තරම් තාක්ෂනය දියුණුවුවත් ඒ සෑම තාක්ෂණික උපකරණයක්ම බල ගැන්වීමට බලය ලබාගන්න වෙන්නේ බැටරියකින් හෝ wire එකක් මගින්. නමුත් සිතන්න අප දැනට භාවිතා කරන සියලුම උපකරණයන් බැටරි charge කිරීමකින් හෝ කිසිදු wire එකකින් සම්බන්ද කිරීමකින් තොරව භාවිතා කරන්න පුළුවන් උනොත් කොහොම තියේවිද? ඒ විතරක් නොවෙයි දැනට විවිධ දත්ත එකතුකිරිම සඳහා යොදාගන්න sensor මේ ආකාරයට බලගන්වන්න පුළුවන් වේවි,එවිට මිනිසුන්ට ගමන් ගැනීමට අපහසු ස්ථානවල රැඳවිය හැකි මෙවැනි උපකරණ බැටරි හුවමාරුවක් අනවශ්‍ය නිසා ඉතා දිගු ආයුකාලයක් ඇතිව භාවිතා කරන්න අපට පුළුවන් වේවි.

තාක්ෂනය ගැන ලියවෙන අපේ වෙබ් අඩවියහා එක් වූ ඔබට බෙහෙවිම ස්තිතියි,
Like Us : www.facebook.com/techpedia.lk
Visit Us: www.techpedia.lk

Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *