ගවයාගෙන් ට්‍රැක්ටරයට, දැන් එතනින් කොහෙටද ?

ගොවිතැන කියන්නේ අපේ ලෝකයේම ජිවය රඳාපවතින කාරණයක්, අපි එක ගැන එච්ර හිතුවේ නැති උනාට අපට බත සපයා දෙන ගොවියන් ඉන්නේ නැත්තම් අපි මොනවද කන්නේ ? අපේ අතිශය කාර්යබහුල ජීවිතයන් එක්ක එය ගැන  කල්පනවෙන්න වෙලාවක්  නැති එක පුදුමයක් නොවෙයි. අපේ රටේ ප්‍රමාණයත් එක්ක අපේ ගොවියන් සතු වග බිම් තරමක් කුඩා උනත් ඇතැම් රටවල් වල එක පුද්ගලයකුට හෙක්ටයාර ගණන් විශාල ඉඩම් අයිතිය තිබෙනවා, මොකද ඔව්න්ගේ රටවල් එතරම් විශාලයි. අප්‍රිකාව, ඔස්ට්‍රේලියාව, නවසීලන්තය, ඇමෙරිකාව ඒ අතුරින් ඉදිරියෙන් සිටිනවා.  අපේ රටේ නැති උනාට මේ වගේ රටවල් වල වගා කටයුතු සඳහා යොදාගන්නේ අතිවිශාල යන්ත්‍ර සුත්‍ර, නමුත් අක්කර දහස් ගණන් විශාල ඉඩම් වල කටයුතු කිරීම එතරම් පහසු දෙයක් නොවන නිසා දැන් රියදුරන් නොමැතිව auto pilot තාක්ෂනය  ගොවිබිම් වලටත් එක්කිරිමටයි සුදානම.

concept-autonomous-tractor-2

CNH කියන්නේ එංගලන්තයේ පිහිටි වගාකටයුතු හා බරවාහන නිපදවන සමාගමක් වන අතර ඔව්න් දැන් ස්වයංක්‍රිය ධාවනය ගොවිබිම් වලට හදුන්වා දීමට සුදානම් වනවා. මෙයද අප මිට පෙර ඔබට ගෙන ආ Lidar තාක්ෂනය පදනම් කරගත් රියදුරු නොමැතිව ධාවනය කිරීමට හැකි ට්‍රැක්ටර් රථයක්. මෙය දැනට concept design එකක් වශයෙන් පවතින අතර නමුත් මෙයද තව වැඩි කාලයක් නොගොස් යථාර්තයක් බවට පත්වනු නියතයි. මෙහිදී GPS හා Lidar තාක්ෂනය එක්ව කැමරා මගීන් පාලනය වන මෙම ට්‍රැක්ටරය රියදුරු නොමැතිව පොහොර යෙදීම , අස්වනු නෙලීම මෙන්ම බිම් සැකසීම සිදුකිරීමටත් හැකියාව පවතිනවා. මේ කටයුතු සියල්ල ගොවිපල හිමියාට තම පරිඝනකය හෝ ටැබ් එක මගීන් නිරීක්ෂණය කිරමට පුළුවන්, නොකඩවා පැය 24ක් හෝ ඊට වඩා වැඩ කිරීමේ හැකියාවෙන් මෙම යන්ත්‍ර සමන්විත වන අතරම  එකවර යන්ත්‍ර කිහිපයක් වුවද එකම බිම්කඩක් සකස් කිරීමට යොදවන්න හැකියාව තිබෙන අතර එවිට එම යන්ත්‍ර අතර පණිවිඩ හුවමරුව සිදුකරගනිමින් වඩාත් කාර්යක්ෂමව ක්‍රියාකිරීමට නියමිත අතර එමගින් ගොවිතැන වඩාත් ඵලදායි හා කාර්යක්‍ෂම වනු ඇතියි.

Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *